Ring Rowing Club notes

Weather was glorious as the club headed for the  third round of the  Celtic Ross Hotel South West Rowing Championship in Castletownshend on Sunday 16th July .First up were the Vet men crew of JJ Deasy , Noel O Brien , Tony Lynam and Ger O Driscoll  , coxed by Rory Cullinane ,competition was tough here and the Vet men  finished  in 4th position , well done .

 

Up next we had the Vet Ladies with the crew of  Mary Harrington , Louise Cullinane and Michelle Ryan and Mary Holland (Courtmacsherry RC) ,coxed by Rory Cullinane , the ladies put on a great race and  finished 5th .

Senior Mixed: The crew of Jana Schwarzfeld , Eddie Knowles ,Mike Murphy and Virge Daly coxed by Denise Harrington ,sailed home in 1st place in this exciting race fantastic results by this team .

U14 : The crew of Eoin Murphy , Conor Ryan , Tadgh O Neill and Lee Murphy coxed by Rory Cullinane finished in 3rd place , well done to you all .

We also had a B team in this category with the crew of Denis Daly , Ben McCarthy , Liam Prior and Sam Prior coxed by Padraig Griffin , well done to this crew .

U12: The crew of Frank Beechinor , Tom Ryan , Cian Murphy and Darragh Cullinane coxed by Denise Harrington  finished in 3rd place , well done to you all .

U16 : The crew of Jack Conway , James O Donovan , Mark O Connell and Gearoid O Donovan coxed by Padraig Griffin,  nothing is stopping these boys and they finished again in 1stplace .

U14 Ladies : The crew of Aleesha Hurley, Aoife O Connell , Kelly Oforgi and Ava Archbold , coxed by Denise Harrington had a fantastic race and finished again in  1st place  .

Pre Vet Ladies : The crew of  Collette O Donovan , Deirdre Knowles , Jana Schwarzfeld and Virge Daly coxed by Denise Harrington had a fantastic race and again finished in 1st Place , huge congrats to them .

U18 Ladies : This crew of Aleesha Hurley , Evelyn Murphy , Aoife White and Kelly Oforgi coxed by Padraig Griffin  had a fantastic race ,with two of the u14 crew and Aoife’s first regatta they came home in an impressive 2nd place , well done Ladies .

Pre Vet Men : The crew of Thomas Griffin , Eddie Knowles Don O Donovan and Padraig Griffin coxed by Denise Harrington this crew were up against tough opposition and they finished in 4th place .

U18 : The crew of Jack Wycherley , Brian O Donovan , Rory Cullinane and James Deasy , coxed by Denise Harrington had a fantastic  race and again this week came in 1st place , well done lads .

We also had a B team in this race and the crew of  , Jack Archbold , Eoin Fahy , Moss Downey and James O Donovan coxed by Padraig Griffin  gave their  team mates a run for their money and finishing in 3rd place , absolutely great rowing from this group of lads .

Junior Ladies : The crew of Maeve Murphy , Evelyn Murphy , Nicola Curtin and Denise Harrington coxed by Rory Cullinane had a great race also and finished in 3rd  place well done ladies.

Junior Men : The crew of Damian O Driscoll , Adrian Fleming , Kevin Harrington and Mike Murphy coxed by Denise Harrington , what a fantastic race and again this week the Lads sailed home in 1st place .

Huge congratulations to all rowers and best of luck to all clubs heading to Baltimore this Sunday 23rd July for the County Finals .

Congratulations to Kilmacsimon on receiving Club of the Day .

LEAVE A REPLY