Ring ladies June McCarthy, Eileen Shepard, Margaurite Deasy Cox, Shirley Wycherley, Carmel McCarthy

Schull Championship Regatta Tuesday, August 14th

 

 

In the penultimate Celtic Ross sponsored 2012 West Cork championship regatta with Castletownbere rowing club making a welcome entry to the Southwest championship

Kilmacsimon were again the leading club with their teams taking seven wins from the eighteen races.

 

Kilmacsimon Vet Men Kevin O Connor, Pat Duggan, Gemma O’Connell Cox, Bill Bennett, Mike Keenaghan

Myross took the honours in the vet men’s category bringing themselves level on points with Kilmacsimon’s Bill Bennett, Pat Duggan, Mike Keenaghan, Kevin O’Connor Cox Gemma O’Connell who came home in a close second place.

Kilmacabea’s Axel Kinderman, John O’Donovan, Ger O’Sullivan and J.J O’Brien took the bronze medal with the Courtmacsherry vet men’s team of Stephen O’Leary, John Dineen, John Colgan and Shane Robinson coming home fourth. So going into the final round of the championship it’s a head to head between Myross and Kilmacsimon for the vet men’s title with both teams on 30 points and Courtmacsherry have a lot to do if they are to overcome Kilmacabea who look to have secured third.

 

 

Rosscarbery Snr Mixed Finbarr McNulty, Therese Lawlor, Dave Campbell, Orla O’Mahoney

Vet ladies in race two had Myross back on the podium with Joan Lawlor, Magdalena Burns, Mairead Daly, Helen Burchill and Cox Carmel Connolly winning narrowly from the Courtmacsherry ladies Marie Whelton, Niamh Casey, Collette O Sullivan, Mary Griffin coxed by Brian Whelton who came in a close second ahead of Galley Flash ladies.

Going into the final round Myross have secured this title but anyone of Courtmacsherry, Galley or Kilmacsimon can take the Silver medal position so this promises to be an interesting race in Glandore next Sunday.

 

 

Race three senior mixed had the Courtmacsherry club gaining their first gold of the day with the team of Damien O’Leary, Olivia Brickley, Fiona Hurley, Joe O’Leary and cox Brian Whelton winning narrowly ahead of the Galley with Kilmacsimon’s John Barrett, Sean Bennett, Helen O’Neill, Ellen Lucey Cox Michelle Farrisey coming home in third position.

Courtmacsherry have a one-point advantage over Galley and Kilmacsimon going to Glandore so this promises to be a fantastic race with the winner taking the championship for 2012.

 

Rosscarbery U12 Ladies Beibhinn Prendergast, Kate Creedon, Orlaith O’Gorman, Ailis O’Mahoney

 

In the first under age race of the day, the girls team of Ashley and Natasha Drummy, Aiobhinn Dunphy, Claire Cummins coxed by Padraig McCarthy from Kilmacsimon led home Ring and the Galley with the U12 girls from Rosscarbery Beibhinn Prendergast, Kate Creedon, Orlaigh O’Gorman and Ailis O’Mahoney rowing a great race to come in fourth.

Ring will be strong challengers but will need to replicate their form from Union Hall to overcome the Kilmacsimon girls who must be favourites in the challenge for this year’s championship.

 

 

In race five U16 ladies Kilmacsimon’s Emily O’Connell, Amy O’Connell, Emily Beecher, Rachel McCarthy with Cox Tadg Collins took their third gold of the campaign to clinch the championship ahead of the final round with Kilmacabea’s Abby Hourihan, Georgina Deane, Kellie Kregan and Vicki O’Brien coming in second followed home by Ring.

Going to Glandore it will take a win from the Ring girls to overcome Kilmacabea for second place in West Cork this season.

Castletownbere rowing club made their championship debut in this race with a team of Lauren Arundal, Roisin Harrington, Tara Whelan and Jacquline Murphy representing the Beara club for the first appearance in West Cork championship racing.

 

 

Kilmacsimon U12 Ladies Ashley & Natasha Drummy, Aiobhin Dunphy, Claire Cummins

U14 gold went to Kilmacsimon’s team of Cathal Cummins, Adam Buttimer, Brian Donovan, David McCarthy, coxed by Tadg Collins. Kilmacabea’s Timmy O’Donovan, Ashley Deane, Caelan O’Mahoney and David O’Connor took silver with the boy’s from Ring taking third place.

Castletownbere who had just made their first appearance in West Cork coastal rowing in the previous race where unfortunate in breaking an oar shortly after the start and had to withdraw but their team of Martin O’Sullivan, Sean Douglas, Brian Power and Aeb O’Shea will be back in Glandore next Sunday for the final regatta of the season and will hope to have better luck.

Kilmacsimon with four wins and Kilmacabea with four second place finishes have secured the top two positions for 2012 with Ring and Myross to battle for third place overall in the final championship regatta at Glandore.

 

 

U12 had new winners in this year’s championship with Galley taking first place ahead of the Courtmacsherry team Dylan Murphy, Sean Robinson, Con Dineen and Liam Fleming with Kilmacsimon’s Ashley Drummey, Saoirse McCarthy, Matt Devine, Darragh Devine with Cox Padraig McCarthy taking third place. Championship standings going into the final points regatta has Courtmacsherry taking the title with three wins and a second to date but with only three points separating Kilmacabea, Galley, Ring and Myross it promises to be a close battle in the race for second and third places in the U12 championship.

 

 

Ring Senior Mixed Paul Deasy, Grace Sheehy, Trish Griffin, Conor O’Leary (Kilmacsimon)

In race eight the local Schull U16 team of Stephen Newman, Gleb Romanchick, Sonny Hassett and Michael O’Sullivan who have been dominant in this category in west cork were again too strong for Kilmacsimon’s John McCarthy, William O’Reilly, James Mulcahy, Cian Collins and Cox Tadg Collins who took second place ahead of Ring.

Heading for Glandore, Schull have secured the championship with Ring and Kilmacsimon to fight it out for runners up positions.

 

Race 9 U14 ladies Kayla Drummy, Emma Davidson, Emma Scannell, Ciara Weldon, Coxed by Padraig McCarthy Kilmacsimon took first place and of the Galley Flash with Courtmacsherry’s team of Ava Knowles, Rebbeca McCarthy, Elena Dineen, Myrna O’Donovan coxed by Brian Whelton taking third place. Kilmacsimon with four out of four have secured the championship and the race for runners up place will be between Myross and the Galley flash ladies.

 

 

Pre ladies saw Myross back on the podium with Castletownsend’s Dorothy Appelbe,

Hazel Sweetnam, Ciara Donovan and Yvonne McCarthy in second place ahead of Courtmacsherry’s Caroline Callanan, Marie Whelton, Siobhan Whelton and Olivia Brickley in third place.

With only a single point separating the neighbouring clubs of Myross and Castletownsend going into final championship Sunday this looks to be another exciting race in prospect.

 

Schull U16 Ladies Marie O’Driscoll, Ciara Goggin, Anna O’Reagan, Elizabeth O’Sullivan

 

Normal Irish summer weather returned for the ladies U18 race as the girls from Ring overcame the challenge of Courtmacsherry’s Rachael Hurley, Emma Deasy, Stella Wooten and Megan Vaughan coxed by Fiona Hurley to take gold, Galley Flash coming home in third position.

This promises to be another great championship decider with neighbouring clubs Ring and Courtmacsherry equal on points going to Glandore on Sunday.

 

 

Race 12 pre vet met saw Courtmacsherry’s Norman Fleming, Daniel Whelton, Brian Whelton, Denis Griffin and cox Fiona Hurley continue their county form to take gold ahead of Kilmacsimon’s challengers Padraig McCarthy, Robert Farrissey, John Scannell, Kieran Curtin and Cox Michelle Farrissey with Myross coming home in third place.

These three teams will be competing on Sunday with all having a chance to win Southwest honours in the final points race.

 

 

Castletownbere U16s Dylan Murphy, Paddy Hanley, Conor Power, Paddy Sheehan.

In U18 men Courtmacsherry again topped the podium with their team of Andrew Flynn, Gerard Sexton, James Holland and Diarmuid Fleming coxed by Fiona Hurley winning a close race ahead of county winners and neighbours Ring who came home ahead of David Donovan, Shane O’Donovan, Eamon Geary, Jack Scannell and Cox Sean Bennett representing Kilmacsimon.

As with the ladies in this grade all races have been tough and exciting so going into Sunday’s decider

Kilmacsimon have a six point advantage over Ring in fourth place with Courtmac on twenty-four and Kilmacabea on twenty points making this a really interesting competition for the Southwest u18 title and any of those four teams can be outright winners.

 

 

Race 14 Junior ladies was won by Kilmacsimon’s Diane Galvin, Emma Flynn, Kate O’Reilly, Sinead Weldon Coxed by Robert Farrissey with runners up Castletownsends Dorothy Appelbe, Hazel Sweetnam, Ciara Donovan, Yvonne McCarthy coxed by Eimear Walsh taking silver ahead of the ladies from the Galley Flash.

Kilmacsimon have taken the southwest title at this grade with a clean sweep to date so the final race will be a decider between Castletownsend, Galley Flash and Ring for the runners up positions.

 

Courtmacsherry U14s Jack Murray, Anthony Fleming, Kate Whelton, Enda Boyle

 

In Senior ladies Ring took gold but the judges could not separate Galleyflash and Kilmacsimon for second place with the camera showing a dead heat on the line.

Only a point separates the Galley and Ring going into next week’s decider, Kilmacsimon have secured championship third place.

 

 

Kilmacsimon’s junior men’s team of Mike Murphy, Ivone Buttimer, Sean O’Neill, Sean Bennett and cox Tadg Collins have been dominating this grade all summer and in Schull made it four in a row to secure the west cork title with Galley Flash in second place and the team of Andrew O’Sullivan, Liam Cronin, Eoin Falvin and Joseph O’Callaghan representing Kilmacabea in third place which is expected to the final standings for 2012.

 

 

Conditions had really deteriorated by race 17 the Senior men’s race but this did not stop Courtmacsherry’s Daniel Whelton, Damien O’Leary, Denis Griffin and Joe O’Leary and cox Fiona Hurley rowing a superb race to win from the Galley Flash and Kilmacsimon’s Eoin O’Neill, John Keohane, David Duggan, Denis O’Donovan and Cox Michelle Farrissey coming in third.

This should be the final standings for championship 2012 with Ring and Kilmacabea fighting it out for fourth place in the championship standings.

 

 

In the final race of the day in terrible conditions for both rowers and spectators Kilmacsimon ‘s

Alan Donovan, Derek Holland, Diarmiud O’Crowley, Sean O’Crowley and Cox Michelle Farrissey took gold ahead of the challenge from Galley Flash and the Courtmacsherry intermediate men’s team consisting of Gerard Sexton, Andrew Flynn, Brian Whelton and Anthony O’Reagan coxed by Fiona Hurley in third place.

Kilmacsimon having secured championship honours, the final championship race is a decider for runners up between Galley and Courtmac who go into the final regatta with twenty points each.

 

 

Glandore is the venue for the final championship regatta of 2012 which will be hosted by the Kilmacabea club on Sunday next August 19th.

This promises to be an exciting day of racing with all clubs challenging for honours at various grades and with Castletownbere rowing club new entrants to the West Cork championship putting in their second appearance there could be few surprises in the honours chase, first race commences at 1pm.