Action from U12 race at the Cork County Yawl rowing finals

Report by Kieran Boyle

IN  the Cork County Yawl Coastal rowing finals hosted by the Rushbrooke club from the Coastal Rowing Association at the Naval Base Haulbowline on Sunday last teams representing the Southwest clubs where on the podium for every race and had a clean sweep of medals in seven of the twenty-five county final grades.

Castletownsend U21 ladies Silver medallists Ciara O’Donovan, Megan O’Donovan, cox Jack Calnan, Eimear Walsh and Lorraine O’Donovan

The Cork County championship is the largest coastal rowing event outside of the All Ireland finals so with racing scheduled for an 11am start the large contingent of rowers and supporters from the east and west associations looked forward to a long and competitive day of yawl rowing.

 

In the first race of the day Mixed Veteran’s Myross came home second to Passage West with Whitegate taking the bronze medal.

Race two senior mixed had the Southwest clubs taking their first clean sweep of medals with the Galley Flash crew of Gary Hooper, Fiona Connolly, Niamh Hayes, Paul Deasy and Cox Michael Harrington becoming Cork County champions.

Silver medallists  Kilmacsimon crew of John Barrett, Sean Bennett, Helen O’Neill, Marian Young and cox Michelle Farrissey led home the Bronze medallists from fellow West Cork club Courtmacsherry with team consisting of Fiona Hurley, Olivia Brickley and the O’Leary twin brothers Joe and Damien.

 

Kilmacsimon Masters ladies County Champions 2012 Bernie Power, Marion Hunt, Cox Padraig McCarthy, Helen McCarthy, Marie Gearey

In race three and four the south west clubs continued their medal domination, in U18 grades Ring rowing club took both titles with first the men’s team of Alan Creedon, Patrick Kelly, Kevin Deasy Dunne and Niall Shepard becoming Cork County champions, the men where joined as U18 county champions by their ladies team of Rachael Madden, Caroline Maloney, Catriona Hegarty and Leona Lavery  plus cox Margaurite Deasy.

The U18 men’s silver medal’s went to Kilmacabea team of Kieran O’Sullivan, Liam Thompson, Pat Calnan and Alex Nowotynski with bronze medals going to Shane O Donovan, Eamon Geary, Jack Scannell and Dave O’Donovan from the Kilmacsimon club.

 

Galley Flash U21 Ladies County Champions 2012 Lisa Hayes, Laura Conolly, Cox Danny Hayes, Mary Ann McCarthy, Aine Tobin

The U18 ladies silver medallists were Castletownsend girls Ciara O’Donovan, Megan O’Donovan, Eimear Walsh, Lorraine O Donovan and coxed by Jack Calnan.

Bronze U18 ladies was to be won by the Courtmacsherry ladies team of Rachael Hurley, Stella Wooten, Emma Deasy and Charlotte Hunt.

Courtmacsherry Pre-Veteran Men Brian Whelton, Denis Griffen, Norman Fleming and Daniel Whelton

Race five gold went to the East for the Pre-vet mixed grade with Courtmacsherry team of husband and wife rowers Siobhan and Daniel Whelton who along with Denis Griffen and Simone Koll took second place in a strong finish to leave the host club Rushbrooke in third position.

 

U12 boys Dylan Murphy, Liam Fleming, Sean Robinson and Rory Holland from Courtmacsherry became county champions leading home their southwest compatriots from Kilmacabea with the boys team of Darragh Tobin, Peter Collins, Adrian Gore and Mikey O’Mahoney taking home silver medals following a great race at this level.

Courtmacsherry U12 Cork County Champions Liam Fleming, Sean Roinson, Dylan Murphy and Rory Holland

Third gold medal of the county finals for Ring came from their U12 ladies team of Ciara Deasy, Bronagh Deasy, Chelsie O’Driscoll and Evelyn Murphy.

The southwest had a further clean sweep of the medals in the U14 ladies grade with the girls from Kilmacsimon club taking their clubs first 2012 county gold followed by Kilmacabea and Myross U12 ladies.

 

Kilmacabea U14 Ladies Silver medal winners Kirsty Hayes, Shannon Ronan, Niamh Burns and Rachael Callaghan

Kilmacsimon crew U14 lady county champions were Kayla Drummy, Emma Davidson, Emma Scannell, Ciara Weldon and Cox Padraig McCarthy.

Kilmacabea girls took a surprise silver having  been the fifth qualifier from the southwest the girls team of Rachel O’Callaghan, Kirsty Hayes, Niamh Burns and Shannon Ronan pushed Kilmacsimon all the way to the line in an excellent performance and were followed home by their neighbours from Union Hall Myross who took the bronze to complete an U14 ladies medal count.

 

Galley Flash U21 Cork County Champions Lisa Hayes, Laura Connolly, Cox Danny Hayes, Mary An Mccarthy and Aine Tobin

In race nine the U14 team from Kilmacsimon comprising Cathal Cummins, Adam Buttimer, Brian Donovan, David McCarthy and coxed by Tadg Collins took silver for the team based at the mouth of the Bandon river.

Myross Pre vet Ladies County Champions Sandra McCarthy, Mairead Daly, Caroline Glanton and Helen Birchill

In the Masters grade southwest took gold in both the men’s and ladies races with the Myross master’s taking the men’s county whilst Kilmacsimon ladies team of Bernie Power, Marion Hunt, Helen McCarthy, Marie Gearey with the experienced cox Padraig McCarthy taking ladies county honours and master ladies from Galley Flash achieving county bronze medals.

 

Race 12 U21 men’s team of Andrew O’Sullivan, Liam Cronin, Kieran O’Sullivan and Joseph O’Callaghan representing Kilmacabea took county silver coming in behind Passage west and in front of the East Cork team Whitegate.

Race 13 saw Courtmacsherry’s pre-vet men taking gold with their team of stroke Brian Whelton, Denis Griffen, Daniel Whelton, Norman Fleming and cox Fiona Hurley being too strong for the challengers from Crosshaven in second place and Myross in third.

 

Rosscarbey U14 Team Kealan Mannix, Sam Grisnall, Sean Gordon, Brendan Leydon and Cox Therese Lawlor

It was 1,2,3 for West Cork in U21 ladies with Galley’s team Lisa Hayes, Laura Connolly, Mary Ann McCarthy, Aine Tobin and cox Danny Hayes taking the county title with silver medallists Courtmacsherry continuing the clubs best ever county performance as ladies team of Charlotte Hunt, Emma Deasy, Rachael Hurley and Orla Tyndall came home ahead of Kilmacsimon’s U21 ladies team in third Diane Galvin, Margaret Bennett, Katie O’Rielly, Jessica McCarthy and cox Robert Farrissey.

 

Courtmacsherry U21 Ladies Silver medallists Charlotte Hunt, Rachael Hurley, Orla Tyndall, Emma Deasy with cox Fiona Hurley

Race 15 the pre-vet ladies from Myross Sandra McCarthy, Mairead Daly, Caroline Glanton, Helen Birchill with cox Carmel Connolly where in first place winning a tough battle against the ladies from Rushbrooke with the Courtmacsherry pre-vet ladies team Siobhan Whelton, Marie Whelton, Caroline Callanan and Olivia Brickley taking county bronze medals.

We had another 1,2,3 for the south west in U16 ladies with Kilmacsimon ladies gaining county championship gold as their team of Emily O Connell, Amy O’Connell, Emily Beecher, Rachael McCarthy and cox Tadg Collins where chased to the line by Kilmacabea ladies team of Abby Hourihan, Georgina Deane, Kellie Kregan and Vicki O’Brien who came home ahead of the Ring ladies in third.

 

Kilmacsimon U18 Men Bronze medallists Shane O’Donovan, Eamon Gearey, Jack Scannell and Dave O’Donovan

The U16 men’s team of Euan Tobin, Shane Collins, Caelan O’Mahony and Cathal Deasy took Kilmacabea’s only bronze medal of the day to go along with their six county silvers as they continued their good performances of the season coming home behind Passage and East Ferry in the county final.

Castletownsend U18 Ladies Silver medallists Ciara O’Donovan, Megan O’Donovan, Cox Jack Calnan, Eimear Walsh and Lorraine O’Donovan

Following an error at the turning buoy’s causing host club Rushbrooke to be disqualified in the Intermediate ladies race Kilmacsimon team of Margaret Bennett, Jessica McCarthy, Katie Ann Hurley, Katie Edas and cox Tadg Collins where promoted to second place behind East Ferry with the ladies from the Galley Flash boosted to third place.

 

In vet ladies county finals it was Myross ladies who continued their strong championship performances to take county bronze in lane nine behind Rushbrooke and Passage West whilst the Union Hall vet men’s team led home Blackrock and Whitegate to take another county title for the Myross club.

 

In race 21 the first multi turn race of the county championship finals the Junior men from Kilmacsimon where convincing winners with a  powerful performance as their team comprising Mike Murphy, Ivonne Buttimer, Sean Bennett and Sean O’Neill coxed by Tadg Collins took county gold as they led home fellow West Cork teams from Kilmacabea  Andrew O’Sullivan, Liam Cronin, Eoin Flavin and Joseph O’Callaghan with an average age of 20 taking county silver a great achievement at this tough racing grade and the junior men from Galley coming home in third.

 

Ring U21 Ladies cox Margaurite Deasy, Sisters Catriona and Joanne Hegarty plus Holly Hughes, Caroline Moloney with shore assistant Patrick Murphy

Junior ladies saw the Ring team of Rachael Madden, Leona Lavery, Cathy Galvin and Valerie Lynch taking silver behind Passage West with their counterparts from Castletownsend coming home in third place.

In the penultimate men’s race club of the day Kilmacsimon’s team of Alan Donovan, Derek Holland, Diarmuid O’Crowley, Sean O’Crowley coxed by Michelle Farrissey where worthy intermediate men’s county champions whilst Ring took silver and a good performance from Courtmacsherry coming home just outside the medal’s in fourth place.

 

In the second last race of the day the senior ladies from Galley Flash led home Rushbrooke ahead of Ring, Kilmacsimon and Courtmacsherry.

Race 25 the final race of the 2012 Cork County championships saw the current county and All Ireland senior men’s team from Courtmacsherry retain their title comfortably racing on the inside the team comprising Joe and Damien O’Leary plus Daniel Whelton, Denis Griffen and cox Fiona Hurley put in a flawless display of rowing whilst their southwest challengers the Galley Flash and Kilmacsimon battled in the outer lanes to take Silver and bronze respectively.

 

Overall fantastic showing by the Cork County clubs which bodes well for the ICRF All Ireland finals in Courtmacsherry 24th to 26th August.

This week south west coastal rowing continues with festival and club regattas in Leap on Thursday evening August 2nd and Courtmacsherry, Saturday evening August 4th.

Championship rowing continues the following Sunday 12th August in Glandore.